אימון ללא הגבלה

עדנה פניכל היא אמא מיוחדת ומנהלת את בית הספר לחינוך מיוחד "גיל" בחיפה. שני הכובעים האלה הובילו אותה להיות מאמנת של אנשים ומשפחות מיוחדות. אחרי שאספה סיפורי הצלחה רבים כמאמנת, היא הקימה את הקורס הראשון מסוגו בעולם להכשרת מאמנים להתמחות באימון לאנשים עם מוגבלויות

  

ניר לקס 20.6.11

 

אימון אישי, או בשמו המקצועי 'קואצ'ינג', הוא אחד הטרנדים הבולטים כיום בעולם המערבי. שמענו כבר על אימון כלכלי ואימון לפיתוח אישי, אך מה קורה כשאנחנו מדברים על אנשים עם צרכים מיוחדים? אם תשאלו את עדנה פניכל היא תכריז נחרצות  כי זה אפשרי וכי יש לכך גם תוצאות בשטח: "אנשים עם מוגבלויות רוצים להיות, כמו כולנו, אנשים מאושרים שרוצים להצליח ולהשיג לעצמם דברים", היא אומרת.
 
פניכל, מנהלת בית הספר  לחינוך מיוחד "גיל" בחיפה ובעצמה אמא מיוחדת, מספרת כי היא התוודעה לקואצ'ינג לפני 4 שנים. "למדתי בטכניון באיגוד המאמנים הישראלי, איק"א, והתאהבתי באימון מיד. ראיתי כמה שזה אפקטיבי לבעלי מוגבלויות באשר הם, אשר רוצים לחוות בחיים שלהם גם מימוש והצלחות", אומרת פניכל.
 
כיום, בשיתוף עם ד"ר ארתור באך- מנכ"ל איגוד המאמנים, ראובן כ"ץ- יו"ר ארגון איגוד המאמנים, פרופ' שונית רייטר מאוניברסיטת חיפה, ויפה חן מארגון "אחוה" בחיפה, הקימה פניכל את הקורס הראשון מסוגו בארץ ובעולם להכשרת מאמנים עם התמחות באנשים עם מוגבלויות ומשפחות מיוחדות.
 
את מודל העבודה לאימון לאנשים עם מוגבלויות, פיתחה פניכל בעצמה על פי נסיונה כאמא מיוחדת וכאשת מקצוע בחינוך המיוחד. "המודל בנוי בשילוב של המתודולוגיה של איק"א, הפועלת על פי חשיבה תוצאתית, והמתודולוגיה של החינוך המיוחד (מודל איכות החיים). לכן קראנו להכשרה שלנו "אימון לאיכות חיים ממוקד תוצאות". התוכנית אף קיבלה גושפאנקא אקדמית והוכרה על ידי ועדת הסנאט של אוניברסיטת חיפה ואת חותמה של פרופ' שונית רייטר, המובילה ברמה הארצית באקדמיה את תחום החינוך המיוחד והמוגבלויות ובעצמה מרצה באוניברסיטת חיפה.
 
לקחת אחריות על החיים
פניכל אומרת כי לא כל אדם עם מוגבלות יכול להתאים לאימון: "אוכלוסיית היעד שלנו הם אנשים עם מוגבלות  פיזית, חושית או שכלית קלה. יש צורך שהמתאמן יהיה בעל יכולת שיפוט והפנמה של דברים וכושר בסיסי של ביטוי". פניכל מוסיפה כי "כל אדם חייב שתהיה לו מוטיבציה ומחויבות לתהליך. אם המתאמן בא מהכרח זה לא יעבוד, הוא צריך לרצות להתקדם ולעבוד".
 
פניכל טוענת כי פעמים רבות אנשים עם מוגבליות, בעל כרחם,  הם אנשים מאוד פאסיביים: "כבר מגיל צעיר מקבלים את ההחלטות עבורם, קובעים להם דברים לא תמיד מתוך איזשהו דיאלוג איתם וקיים גם דפוס של הגנת יתר. לכן באימון עובדים הרבה על מודעות עצמית, על לדעת מה החוזקות שבי ואיזה סל משאבים יש בי שאני יכול להשתמש בו כדי להשיג דברים שאני רוצה". עוד היא מוסיפה כי אצל אנשים עם מוגבלויות יש לעיתים קרובות אמונות מגבילות, הם אומרים לעצמם הרבה פעמים משפטים כגון "זה המזל שלי", "זה הגורל שלי". "האימון עוזר למתאמן לתכנן את העתיד שלו. אך אנשים עם מוגבלויות רואים את הרגע ולא את העתיד. הם לא יודעים לקבל החלטות, הם מאוד תלותיים והם רואים את חצי הכוס הריקה. האימון הופך אותם ליותר פרו-אקטיבים. כשמתאמן מצליח תחושת הערכה העצמית שלו גדלה ויחד איתה גם והמוטיבציה שלו להשיג דברים", אומרת פניכל.
 
"אנשים עם מוגבלויות רוצים להיות כמו כולם- אנשים מאושרים, מצליחים ולהשיג לעצמם דברים. לא תמיד הורים יכולים לכוון את ילדיהם – קיימת לעיתים תופעה של הגנת היתר ו/או קושי באמונה בילד. המאמן הוא אדם נייטרלי ועם אמון, והוא בעל כלי אימון אפקטיביים. הערך המרכזי באימון זה אהבה: המאמן מחוייב לאהוב את המתאמן שלו, לחפש בו משהו שיגרום לו להתאהב בו. יש אצל המאמן הרבה מקום של הכלה ומחוויבות למקצוע" טוענת פניכל.
.
תוצאות טובות מהשטח
פניכל נותנת דוגמה של בחור  בן 22 עם CP (שיתון מוחין) ולקויות למידה, שעבר אצלה אימון והגיע להישגים מרשימים. "במהלך האימון הוא מצא כי הערכים החשובים לו ביותר הם עצמאות וכבוד. בשבילו עצמאות זה לא להיות תלותי בהורים שלו, לכן הוא רוצה להשיג מטפל פיליפיני. הצבנו מטרה לאימון והיא המטפל הפיליפיני. בנינו יחד פרופיל על אותו מטפל - מי הוא היה רוצה שיהיה המטפל שלו, אילו נושאים משותפים הוא רוצה שיהיו לו איתו וכדומה. עם ההגדרות האלו הוא הלך לחברת כח אדם ובחר לו מטפל. הוא עשה זאת לבדו עם תמיכה שלי כמובן".
 
"אותו בחור למד במהלך האימון כי הוא בעל יכולת הבעה ויכולות ורבליות טובות, וגילינו את אהבתו למשחקי מחשב. ואכן מצאנו עבורו מקום עבודה בו הוא יוכל להביא לידי ביטוי את נקודות החוזק שלו. כיום הוא עובד במכירות בחנות מחשבים. הבחור השתלב מאוד יפה בין העובדים והפך להיות מאושר, פרודוקטיבי ויוזם", מסכמת פניכל.
 
 

 

  • Sponsores By:
  • בינת מערכות תוכנה
  • אינטרנט בינת
  • GoLinks
  • Davit
  • קרן
  • קרן