הורים לילדים עם צרכים מיוחדים: ערוץ 2 הציג את ילדינו כאלימים

 ארגונים המייצגים הורים ומשפחות של ילדים עם צרכים מיוחדים פנו לחברת החדשות של ערוץ 2 במחאה על דבריה של כתבת החינוך דפנה ליאל בכתבה על אלימות כלפי מורים: "התבטאות הכתבת משחירה את אוכלוסית הילדים הלומדים בחינוך המיוחד והופכת אותם בעיני הציבור לילדים אלימים"

 

הורים בקשר 18.1.12

 

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים הציפו הבוקר את כתובות המייל ועמוד הפייסבוק של חברת החדשות בערוץ 2 במחאה על דבריה של כתבת החינוך של חדשות ערוץ 2 דפנה ליאל ששודרה אתמול במהדורה המרכזית. בכתבה שבה דיווחה על אלימות כלפי מורה בבית ספר יסודי אמרה ליאל את המשפט: "למען הסר ספק, לא מדובר במורה המלמדת בחינוך המיוחד אלא בבית ספר יסודי נורמטיבי הממוקם באיזור יוקרתי למדי".

 

 בעקבות שידור הכתבה, סערה הרשת  החברתית פייסבוק בתגובות זועמות של הורים לילדים עם מוגבלויות הלומדים במערכת החינוך המיוחד, שטענו כי נפגעו מדבריה אלה. " ברגעים אלה, מתחוללת סערה גדולה בקרב משפחות רבות להן ילדים בחינוך המיוחד." כתבה מנכ"לית ארגון קשר תמי קרישפין באתר האינטרנט של חברת החדשות: "העוול הנגרם לקבוצה זו, ביצירת תדמית מעוותת על מיהו תלמיד חינוך מיוחד ומהן מסגרות החינוך המיוחד, הוא בלתי נסבל. במשפט שנאמר כמעט בהיסח דעת, פגעתם פגיעה אנושה במאמץ מתמשך של המשפחות הללו, לזכות - בזכות ולא בחסד, ביחס חברתי ראוי, נאור ומכבד להם ולילדיהם.  כמי שעומדת בראש ארגון קשר- הבית של המשפחות המיוחדות, הפועל יחד עם עשרות אלפי משפחות בישראל להן ילדים עם צרכים מיוחדים, להלחם על זכויותיהן ומעמדן, אני מבקשת מערוץ 2 לפרסם תיקון של אמירה זו ולפעול לתיקון חברתי של תדמית שלילית זו שייצרתם."

 

הבוקר פנתה גם ד"ר שרון איילון, מנכ"לית עמותת "קול הזכויות" לנציב קבילות הציבור של הרשות השנייה: 

"אני מנכ"לית עמותת "קול הזכויות" למימוש זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים. ובעצמי אם לילדה נכה. צפיתי אתמול בכתבה שבנדון בנוגע לאלימות כלפי מורים. כאמא לילדה נכה הלומדת בחינוך הרגיל וכמנהלת ארגון הפועל למימוש זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים, הנאבק יום יום על זכויות ילדים ומשפחות הנרמסות מדי יום על ידי המערכות השונות במדינת ישראל, אני דוחה בשאת נפש את הסטיגמה המוטמעת במשפט אומלל זה, באופן שמשחיר את אוכלוסיית הילדים הלומדים בחינוך המיוחד והופך אותם בעיני הציבור ההדיוט לילדים אלימים.
 
בנוסף הוא משליך באופן מיידי על כל אותם ילדים עם צרכים מיוחדים המשולבים בחינוך הרגיל, שילוב שלעתים קרובות נכשל בעקבות התנגדות צרת עין וצרת אופקים של הורים לילדים בריאים. בעידן בו רמיסת החלש והשונה הופכת להרגל בחברה שלנו (ראה מקרה הדרת נשים, והדיור לאוכלוסיה האתיופית) כשחדשות ערוץ 2 מהוות פה לאוכלוסיה החלשה ומשמשות ככלב שמירה לא רק של הדמוקרטיה אלא גם של עקרון השוויון, אין מקום לאמירות מן הסוג הזה תוך רמיסת ציבור שלם של ילדים ומשפחות (המונה מיליון איש (!)) ברגל גסה.

אני סבורה כי עליכם להתנצל באופן ישיר וגלוי במהלך מהדורת החדשות של הערב, ופעם אחת ולתמיד, להפסיק להתייחס לאוכלוסיית הילדים בעלי הצרכים המיוחדים ולמשפחותיהם כשקופים. אנחנו כאן, אנחנו ביחד, ואנחנו לא נסכים יותר שישפילו אותנו או שיתעלמו מאתנו. התנצלותכם והתייחסותכם תתקבל בברכה."
 
 

 

 

 

 

  • Sponsores By:
  • בינת מערכות תוכנה
  • אינטרנט בינת
  • GoLinks
  • Davit
  • קרן
  • קרן