דברים קטנים

מאת: ענבל, אמא מיוחדת

 

1

 

לפעמים אני שוכחת שהילדה שלי חירשת. לפעמים היא מצליחה לחפות על הקושי כל כך, עד שממש אפשר לשכוח. ואז פתאום הדבר הטריוואלי ביותר שקורה, ומחייב אותי לזכור, כל כך מטלטל. והתחושה שלי בהמשך אותו היום (או השבוע, או החודש) תלויה בתגובות של האנשים סביבי ברגע המשבר.

 


כמו שכבר כתבתי, הילדה שלי לומדת בכיתה רגילה, כמו רוב הילדים החירשים בימינו. והיא אפילו תלמידה טובה ואהובה על חברותיה.

הלכנו לבריכה יום אחד. בתי קבעה עם הבנות של הכיתה להיפגש שם. בריכה היא מקרה מבחן לילדה שעונדת מכשירי שמיעה בדרך כלל. כמו כל מכשיר חשמלי לא ניתן להרטיבם ולכן אין היא יכולה להשתמש בהם בבריכה (נכון, יצאו השנה מכשירים חדשים, שהם גם נגד מים, אבל מסיבות כלכליות לא היה באפשרותי לרוכשם).

 

הילדות מאוד נהנו במים, גם בתי נהנתה איתן, אך לפתע יצאו כולן יחד, והיא נשארה במים. ראיתי אותן הולכות לעבר הקיוסק, ולפתע צעקה אחת הבנות לכיוונה של בתי: "בואי, למה את לא באה איתנו?".
היה לי קשה והתחלתי לשחות לכיוון בתי (עד לאותו רגע השתדלתי לא להתערב באינטראקציה בין הבנות, איזו אמא אני שעושה פדיחות, האמהות האחרות בכלל לא באו).

 

הצעקה נשארה ללא תשובה, בתי כלל לא שמעה אותה. רציתי להתקרב ולגעת בה על מנת שתשית את תשומת לבה. פתאום בת אחרת אמרה: "היא בכלל לא שומעת", וכל הבנות התחילו לנופף לה בידיים ולסמן בואי. עוד לפני שהגעתי, היא כבר היתה עם כולן, והן המשיכו במשחקיהן.

 

2. 

 

שני ילדים קטנים מהשכונה, אחים בגן חובה וכיתה ב', אמרו "איזה כיף שהבייביסיטר שלי חירשת". הבת שלי היא הבייביסיטר שלהם, לכן התעניינתי לדעת מה ההבדל בין בייביסיטר שומעת לחירשת. מאז שניתן לתקשר בכתב (SMS)  אין בעיה מבחינת ההורים היוצאים לתקשר עם בתי הנשארת בביתם, הגם שאיננה מדברת איתם בטלפון, אבל למה זה יותר כיף?

 


"כי בייביסיטר חירשת נשארת איתך באותו חדר עד שאתה נרדם, ולא הולכת לחדר השני לשחק  במחשב שלנו. היא לא מדברת בטלפון אלא מדברת איתנו ומשחקת איתנו, ובכלל, היא הרבה יותר נחמדה".

 


לפעמים טוב לשמוע אנשים (צעירים) שעדיין לא תפוסים בסטריאוטיפים ובכל התובנות שעולם המבוגרים מורכב מהם. והכל נכון – צריך תמיד לבחון את הקושי מול המטלה, בבריכה צריך לדעת לשחות, בשמרטפות להתייחס לילדים. הצורך המיוחד של הילדים איננו מתרפא, הוא גם לא נעלם, הוא מלווה אותם לכל מקום, אבל לא בכל מקום הוא רלוונטי. חשוב לזכור.

  • Sponsores By:
  • בינת מערכות תוכנה
  • אינטרנט בינת
  • GoLinks
  • Davit
  • קרן
  • קרן