הדרך לשנות, להשפיע ולסייע לאוכלוסיות המוחלשות עוברת בכנסת
 

מאת עמיעד טאוב


עשרה קבין של זוועות וייסורים ירדו לעולם ותשעה מתוכם מצאתי בבית החולים אלי''ן בירושלים. לעולם לא אשכח את המראות של הילדים השרופים וכרותי האיברים המסתובבים במסדרונות ואת ההורים חסרי האונים שעולמם התהפך עליהם בשנייה, מי כתוצאה מתאונה, מי בעקבות שריפה ומי כתוצאה מרשלנות רפואית או לידה של ילד עם צרכים מיוחדים, והם צריכים לבנות עולם חדש ולהצמיח כוחות דווקא מהמקום הכי חלש בעולם.

איך אוכל לשכוח את הילדה עמוסת הכוויות שלהוריה לא היה כסף לרכישת משחות שיקלו על כאביה ואינן מצויות בסל הבריאות, את האישה קשת היום וחסרת הכוחות שעישנה ימים שלמים ובכתה על היעדר האפשרות הכספית להסיע את בתה הפגועה לביתה, ועוד עשרות מקרים שמכל אחד מהם ניתן היה לייצר סרט תיעודי קורע לב.

חודשים רבים שהיתי שם, וגיליתי כי אין אוכלוסיות חלשות במדינת ישראל, יש רק אוכלוסיות המוחלשות על-ידי קברניטינו, אוכלוסיות שהולכות לאיבוד בסבך הביורוקרטיה הישראלית מול פקידים חסרי לב שרואים מולם רק דף נייר ולא משפחה קורסת. אם היינו חיים במדינת רווחה אמיתית, לא היו מטרטרים משפחות שנאלצות להתמודד עם הרע מכל בין משרד הבריאות, משרד החינוך, משרד השיכון, משרד הרווחה, הביטוח הלאומי, קופות החולים ומחלקות הרווחה ברשויות המוניציפאליות. אם היינו חיים במדינה הדואגת לחוליות המוחלשות בשרשרת, כל זכויותיהם של הילדים המיוחדים והנכים היו מעוגנות באופן מסודר בחקיקה ולא תלויות ברצונם הטוב של פוליטיקאים ופקידים בכירים. ואם היינו כולנו ערבים זה לזה, היינו קמים ומסייעים לזעוק את זעקתם של משפחות מלאות עוצמות שנאלצות להיאבק על הצרכים הבסיסיים לקיומם, לצד הטיפול המתיש באהובי לבם.

בימים אלו אני בעיצומו של מסע בחירות לכנסת במסגרת מפלגת המפד''ל. אחטא לאמת אם אגיד שההחלטה לעזוב את עסקיי הפרטיים להתמודד לכנסת ולהשתלב בחיים הציבוריים התקבלה אך ורק בעקבות היכרותי עם עולם הסבל הרפואי הישראלי, הייתי שם גם קודם, אך אין ספק שהיא חיזקה את ההחלטה לעשות מעשה ולנסות לשנות את המצב הקיים.

אני מאמין כי דווקא מי שמכירים מקרוב את קשיי ההתמודדות היום יומיים ויש להם את היכולות להוביל ולהנהיג, צריכים לקום ולהוביל את המערכה לשינוי ההתנהלות של מדינת ישראל כלפי האוכלוסיות המוחלשות.

המקום בו מתקבלות כל ההחלטות הנוגעות לכל תחומי חיינו הינו מליאת הכנסת, לטוב ולרע, הייתי רוצה לראות שלל מתמודדים חברתיים משתלבים במפלגות השונות מתוך מטרה זהה ומשנים את סדר היום הציבורי מהקצה אל הקצה. בימים בהם אין לנו שום השפעה על התחומים המדיניים, כמו גם על ההחלטה האם לתקוף באיראן או לא ואת הקיפאון המדיני לא נוכל לשנות, בין אם אנשי ימין אנו או שמאל, חובה עלינו לעסוק בנושאים החברתיים והחינוכיים עליהם ביכולתנו להשפיע באופן פרגמטי ומהיר.

אם נפעל יחד, נוכל לחוקק את חוק השר''ם, לדאוג למיסוד הנופשונים לילדים עם צרכים מיוחדים, לדאוג להוזלת התרופות ולהקמת מרכזים למשפחות מיוחדות ולשילוב הורים מיוחדים בעמדות מפתח באופן כמעט מיידי.

זה המקום לקרוא למשפחות המיוחדות לעשות מעשה ולהשפיע, כי רק באמצעות איחוד כוחות הנובע מהיכרות עם הקשיים וממטרות משותפות נוכל לשנות את הווי חיינו ואת עתיד המשפחות שעוד ייכנסו בעתיד למעגל החיים המיוחדים.

  • Sponsores By:
  • בינת מערכות תוכנה
  • אינטרנט בינת
  • GoLinks
  • Davit
  • קרן
  • קרן