גברת דיספרקסיה ואני

מאת איל שחל

 

שמי איל ואני בן 11. אני גר עם אמא, סבתא וגברת דיספרקסיה מיום שאני זוכר את עצמי. גברת דיספרקסיה נמצאת אתי בכל מקום. היא תופסת את ידיי ורגליי ומבלבלת את פעולותיי. היא אפילו אחזה בפה שלי, בלסת שלי ובלשון שלי עד לפני שלוש שנים. לא יכולתי לדבר. תחילת הדיבור הייתה קשה. תארו לעצמכם: ילד בגיל שבע וחצי, שמונה, שהוגה במאמץ רב הברות ראשונות, ממש כמו תינוק קטן. מכיוון שלא הייתי תינוק גם צברתי אכזבות בינתיים. התחושה העיקרית שלי הייתה שלא מבינים אותי. שאני בכלא.

 

כמו כל אסיר ניסיתי לברוח מהכלא בדרכים שהחוק לא מכיר או לא אוהב להכיר. התקשורת שלי הייתה מניפולציה. בעולם שהכל מתעקם תקשורת עקומה נראתה כמו הדבר הנכון יותר. ואז קרה נס הדיבור ומאז אני עוקב אחר האוטוסטרדה המקבילה. זו של האנשים המדברים. אני עצמי נער מדבר ושר ומשוחח כעת. עליי להקפיד שהשיח והשיג עם הזולת יהיה גם לעניין. לא ניסיון להשתמש בו. ניסיון ליהנות מקשר אתו.

 

גברת דיספרקסיה, אם עדיין לא הבנתם, היא האחראית על הקושי שלי בתכנון פעולות. לדעתי, היא גם אחראית לכל מיני איבחונים שלי, שאולי לא לגמרי מתאימים לי. אני מתגונן מהם כבר זמן רב בדרך היחידה שאני מכיר: מקליד. כך אני מדבר.

אני חושב שהדבר העיקרי שלמדתי מתולדותיי (שרובן עדיין לפניי, יש לקוות) הוא שהגדרות טובות בעיקר לביטוח לאומי. ביטוח לאומי הוא סופרמרקט מלא תוויות וברקודים ובכניסה לשם מוטב שיהיה ברקוד. בגן שבו התחנכתי, רוב הזמן לא השתמשו בהגדרות. כשהשתמשו, זה היה ברור שהם טועים. לפחות לגביי. אנשים ברחוב ממילא מגדירים אותי כמיטב אי הבנתם. השיפוט שלהם לעיתים מהיר וכואב. אבל הכי חשוב שבבית ההגדרות שלי היו רחוקות מכל זה מרחק של שנות אור. גלקסיות. אמא שלי העדיפה להתרחק מהגדרות ולשחק אתי, וללטף אותי ולחבק אותי וגם לחנך אותי, כי היא לא מאמינה בפטור מטעמי איבחון. מבחינתה תמיד הייתי תבוני, מבין ומסוגל. לא שלא ידעה שיש לי בעיות. בעיות פיזיות, בעיות של רגישות תחושתית, אבל היא לא מאמינה בפטורים. כשמרוב רחמים ביקשו ממנה לשאת אותי על הידיים, היא הניחה אותי על השביל, שאנסה ללכת. כשהמליצו לה לבודד אותי מרעשים ולהכניס אותי לחדר כל יום אחרי הגן, היא אמרה שילד צריך להיות בעולם ולהתרגל אליו. וגם לנשום אוויר. כשביקשו ממנה לוותר לי כי אני לא מבין היא ענתה שצריך לדרוש ממני ככל יכולתי ואם לא ננסה, לא נדע מה היכולת הזו. והיא לא נתנה לאף אחד לדבר לידי כאילו לא הייתי שם.

 

אז אני כאן. החלטתי שאני נוכח, ואף אחד לא יערער שוב על תבוניותי או על נוכחותי.

 

מהי דיספרקציה

 

 

  • Sponsores By:
  • בינת מערכות תוכנה
  • אינטרנט בינת
  • GoLinks
  • Davit
  • קרן
  • קרן