תסמונת המסמך החסר

מאת דנה דימנט

פורסם: 27/12/12

 

חברי הכנסת הנכבדים, ארגונים ומשפחות יקרות,

 

שלום. שמי דנה דימנט.


אני עומדת פה הערב לא רק בשמי, כאם במשפחה מיוחדת, אלא בשם משפחות רבות בישראל. 300 אלף מאיתנו, לפחות.


זה לא קל לי, אבל אני רוצה לנצל  את הערב הזה כדי להעלות את המודעות לתסמונת נפוצה ומסוכנת שיש שיכנו אותה המגפה האמיתית של המאה העשרים ואחת. כן, מדובר באותה תסמונת שהורסת בשיטתיות את חייהן של מאות אלפי משפחות בישראל ללא רחמים, בלי הבדלי דת, גזע ומין ומביאה לשואה כלכלית, הרס התא המשפחתי וחרפת רעב.

אני מדברת על המחלה הנוראה והקטלנית מכולן - תסמונת המסמך החסר.


המאפיין הבולט של מי שלוקה בתסמונת המסמך החסר הוא שחסרה לו חתיכת נייר . לפעמים כמה.
בדרך כלל כמה. אם לקחת את עצמי כדוגמא, ברגעים אלה ממש אני אמורה להמציא למשרד החינוך דו"ח פסיכיאטר של הבת שלי ודו"ח של פסיכולוגית התפתחותית (וביי ביי ל3000 שקלים חדשים) כדי שבתי האוטיסטית תוכל לקבל סייעת שבלעדיה לא תוכל ללמוד בחברת בני גילה.

למחלקת הרווחה בעירי, רמת השרון, יש ,לצערי, כמה מחלקות. למחלקה לשירותים חברתיים אני חייבת להמציא, רגע, אני לא זוכרת בעל פה, אני אסתכל (להקריא מה כתוב שם)...... כדי לחדש את זכאותי על מנת לקבל... אני לא יודעת מה, בינתיים כלום- ולמחלקה לאדם ואוטיזם אני חייבת להמציא דו"ח מבית הספר שמאשר שבתי עדיין אוטיסטית שנעזרת בסייעת – כי פג תוקפו של האישור הקודם- מסתבר שהוא תקף רק לשלוש שנים ובגלל הזנחה פושעת שלי, אם להשתמש במילים של העובדת הסוציאלית, כבר חצי שנה לפחות שהבת שלי לא אוטיסטית. רשומה.

כל זה יכול להישמע כמו מטאפורה או בדיחה ואני מניחה שגם אני הייתי צוחקת- אם זה לא היה עולה לי בכל כך הרבה זמן , בריאות וכסף, מונע ממני לשמור על מקום עבודה וכבוד עצמי, אוכל את הפנסיה של הוריי וגוזל ממני את הדבר שאני הכי רוצה לעשות- היכולת לטפל בני המקסים ובבתי היפה, החכמה, המתוקה והנכה.

אני לא רוצה לדבר בשם כל ציבור האנשים עם המוגבלויות בישראל- אבל מה שלי אישית הכי קשה בתסמונת המסמך החסר היא העובדה שמדובר בתסמונת חשוכת מרפא.

זאת אומרת - טוב, זה עולה זמן וכסף וזה מרגיז והכל, אבל נגיד שאני משנסת מותניים, לוקחת עוד הלוואה מהבנק, מבזבזת את ימי המחלה שלי  ומביאה ליעדם את כל רגע, אני אספור, אחת שתיים....(סופרת על האצבעות) כל המסמכים האמורים – מי מבטיח לי שמחר לא תופיע לי בתיבת הדואר איזו הזמנה מביטוח לאומי, נגיד? שדורש שאמציא על חשבוני מסמכים בשוויי של אלפי שקלים תוך טרטור שלי ושל בתי העדיין נכה-כן, זה לא יעזור לכם אם תתעקשו-זה עוד לא עבר...? כן. זה מפחיד. אי אפשר לדעת מאיפה תיפול המכה. לפעמים אני מרגישה כאילו הסתבכתי עם השוק האפור...

 

 

אבל אתם יודעים מה הדבר הנורא באמת, הגרוע ביותר, הדבר שפוגע בי ומדיר שינה מעיניי?


שכל החסמים הללו הם מעשה ידי אדם. וזה הדבר הכי מכאיב.כי בניגוד לאוטיזם של הבת שלי – "תסמונת המסמך החסר" יכולה להעלם מהעולם מחר- אבל רק אם אתם תרצו.


מצד שני, זה גם הפתח שלי, של כולנו, לתקווה.


כי "תסמונת המסמך החסר" היא מחלה איומה ,יקרה ומיותרת- אבל היא לא חייבת היות מחלה תורשתית.
בכנסת הקרובה עלינו לטובה יונחו הצעות חוק רבות.


אני רוצה לומר לכם שהצעת "חוק המשפחות המיוחדות", אם תאושר ואף חשוב מכך- תמומש כהלכה - לא רק שתיטיב עמי ועם משפחתי , אלא גם תשפר את התל"ג ,תבלום את המיתון ותחזיר 300 אלף משפחות בישראל למעגלי העבודה, למעגלי החיים,. זה הרי הגיון פשוט.


חברי הכנסת ונבחרי העם- הצטרפו למאבקנו הצודק. אשרו את הצעת החוק. עשו היסטוריה חברתית בישראל.
תודה.

 

 

  • Sponsores By:
  • בינת מערכות תוכנה
  • אינטרנט בינת
  • GoLinks
  • Davit
  • קרן
  • קרן